Графік роботи
Пн — Пт 09:00 — 19:00
Сб 10:00 — 18:00
попередній запис
Top

Що таке ЕБУ в автомобілі?

ЕБУ це
Під абревіатурою ЕБУ трактують спеціальну систему, яка є комплектуючою бортовою системою автомобіля. Цей пристрій призначений для обробки інформації, отриманої зі спеціальних датчиків, на основі якої забезпечується контроль роботи певних систем конструкції автомобіля. Якщо ви цікавитеся тим, що таке ЕБУ в авто, то в даній статті розкриваються всі механізми роботи пристрою, а також проблеми, з якими найчастіше стикаються водії.

ЕБУ автомобіля: визначення, призначення

При розгляді питання про те, що таке ЕБУ в автомобілі, більшість порівнюють цей пристрій із роботою персонального комп’ютера. Дійсно, функціональність пристрою та ПК мають певні подібності. Але ПК є цілісним пристроєм, а ЕБУ – це вузол, до комплектації якого входять різні блоки управління, з’єднані між собою та іншими запчастинами за допомогою бортової мережі.

Основним завданням пристрою є зчитування спеціальних сигналів. У більшості випадків надходження інформації відбувається як опір від резисторів спеціальних датчиків. Ґрунтуючись на отримані дані, за допомогою блоку управління ДВС здійснюється регулювання роботи окремих запчастин. Це дозволяє збільшити результативність роботи підсистем транспортного засобу, а також суттєво зменшити навантаження на окремі види комплектуючих.

Запитуючи про те, що таке ЕБУ автомобіля, можна отримати логічну відповідь у визначенні. Цей пристрій усередині якого відбуваються множинні обчислювальні процеси, що впливають на функціональність окремих частин конструкції автомобіля.

Принцип роботи електронного блоку управління авто

Функціональність ЕБУ ґрунтується на принципах, що поділяються на основні частини. Насамперед необхідно визначити потужність джерела живлення пристрою, що виступає у вигляді акумуляторної батареї. Даний блок тримає напругу 5 В, але пристрій з легкістю витримує різку зміну напруги в мережі і залишається робочим.

Блок має вигляд плати, укладений у металевий корпус. У комплектацію блоку управління ЕБУ входить велика кількість проводів, що підключаються для передачі інформаційних даних від датчика до виконавчих механізмів. Також важливо пам’ятати про проводи, що комплектують бортову мережу, призначені для подачі електрики відповідним пристроям.

Якщо вам цікаво, з яких підсистем складається системауправління автомобіля, то спочатку важливо вивчити конструкцію електронного блоку управління. У комплектацію пристрою входять:

 • Центральний процесор;
 • Оперативна пам’ять;
 • Аналого-цифровий перетворювач;
 • Таймери;
 • Генератори тактової частоти;
 • Інтерфейси введення та виведення даних.

Підсистеми умовно поділяються на дві основні категорії:

 • Група датчиків інформації;
 • Комплекс виконавчих механізмів

Датчики даних ЕБУ

Розібратися в тому, що таке блок управління двигуном та інших підсистем транспортного засобу, можливе лише при аналізі всіх вимірювальних приладів, інформація від яких надходить на ЕБУ. Дані пристрої включають наступні датчики:

 • ДПКВ – положення колінвалу;
 • ДПРВ – положення розподільного валу;
 • ДД – детонації, здійснює контроль детонації в ДВЗ;
 • ДМРВ – масової витрати повітря, визначає обсяг повітря, що надходить у камеру згоряння ДВЗ;
 • Лямбда-зонд визначає об’ємний показник кисню у відпрацьованих вихлопних газах;
 • ДТОЖ – температури антифризу, що транслює дані про стан тосолу в охолодній системі;
 • ДТВ – температури повітря – встановлюється у деяких моделях автотранспорту замість датчика масової витрати повітря.

Механізми, що забезпечують дію

Якщо вам цікаво, що таке ЕБУ в машині, і на роботу яких систем він впливає, тоді важливо знати всі приєднані виконавчі механізми, такі як:

 • Система подачі повітря на камеру згоряння;
 • Газорозподільна система;
 • Соленоїди у коробці передач;
 • Муфти диференціалів;
 • Система подачі палива (інжекторна або за допомогою форсунок);
 • Клімат-контроль у салоні;
 • Освітлювальні прилади;
 • Охолоджувальна система;
 • Склопідйомники та інші.

Як виявляються неполадки у роботі ЕБУ?

Про те, що необхідно виконати діагностику блоку управління двигуном, сигналізують окремі основні ознаки, оскільки повна заміна електронного блоку управління зазвичай потрібна лише в крайніх випадках. Спочатку необхідно провести комплексну перевірку з метою визначення джерела неполадки із запчастиною.

Коли відбувається поломка електронного блоку управління, при експлуатації автомобіля вона проявляється такими симптомами:

 • зникають сигнали з виконавчими механізмами та обривається зв’язок із блоком управління мотора;
 • не відбувається зміна роботи виконавчих механізмів через показання датчиків;
 • наявність механічних ушкоджень на корпусі електронного блоку управління чи його окремих частин;
 • неможливість проведення діагностики ЕБУ за відсутності зв’язку із тестером.

Що призводить до несправностей системи управління двигуном?

Кожна поломка конструкції транспортного засобу провокується певними причинами. Тому, в першу чергу, необхідно провести комплексну перевірку та проаналізувати її результат для того, щоб правильно визначити ознаки несправності блоків управління двигуна. У такий спосіб можна встановити, чи необхідна повна заміна електронного блоку управління або підлягає ремонту.

Як правило, вихід з ладу ЕБУ відбувається при:

 1. Втручання у функціонування блоку. Користувач без необхідної кваліфікації зробив самостійне перезавантаження автомобіля, що спричинило порушення його роботи.
 2. При прикурюванні іншого транспортного засобу, коли увімкнено двигун внутрішнього згоряння. Важливо розуміти, що коли згорів ЕБУ, порушується робота всього авто. Тому прикурювати авто необхідно лише з вимкненим ДВЗ. Також не варто забувати, що запуск іншого авто таким методом проводиться тільки за умови повної справності транспортного засобу.
 3. При знятті клеми АКБ із заведеним мотором. Несправний ЕБУ, симптоми якого виявляються з урахуванням провокуючого фактора, може проявитися при знятті клеми водієм із включеного двигуна.
 4. Під час запуску стартера з демонтованою силовою шиною.
 5. При стрибках напруги в бортовій мережі.
 6. При несправності в системі запалювання.
 7. При механічних ушкодженнях (розрив, прогорання) проводки.

Методи перевірки справного стану ЕБУ

Блок управління є одним із основних вузлів конструкції, який впливає на роботу всього транспортного засобу. Тому кожному автовласнику важливо знати, як перевірити ЕБУ на працездатність. Для цього виконуються основні дії:

 1. Візуальний огляд блоку управління. Під час проведення маніпуляції необхідно виключити наявність бензину чи дизеля у паливному баку. Також важливо простежити за тим, щоб було закрито вихлопну трубу, затягнуто клеми АКБ, проводка бортової системи не мала пошкоджень.
 2. Проводить діагностику електронного блоку управління з використанням мультиметра.
 3. Перевіряє справність запчастини за рахунок її заміни. Така послуга в доступі будь-якого спеціалізованого автосервісу або якщо є відповідна справна деталь.

Перепрошивка блоку управління двигуном

Висока ймовірність того, що пристрій вийшов з ладу не через аналогову поломку, а через програмну помилку. У цьому випадку поломка виправляється за допомогою редактора електронного блоку управління транспортного засобу. Але автовласник повинен мати уявлення про те, що робити та як визначити несправність електронного блоку управління. В іншому випадку підвищується ймовірність пошкодження електромережі транспортного засобу, датчиків або пристроїв під час проведення процедури. Програмне забезпечення з неправильними налаштуваннями дуже небезпечне, тому для відновлення роботи рекомендується завжди звертатися за кваліфікованою допомогою майстрів СТО.

Тепер вам відомо, що таке ЕБУ в машині та принцип його роботи. Ця інформація дозволить водієві своєчасно виявити несправності в авто та запобігти виникненню небезпечних ситуацій на дорозі.

❶ Де знаходиться СТО Gepard?
Ми знаходимося на вул. Льва Толстого, 63 і Кільцева дорога,4б.
❷ Як зв'язатися з Вами?
Ви можете зателефонувати нам за телефонами:
098-554-99-55 - Окружна
095-554-99-77 — Центр
❸ З якими марками авто працює?
Ми працюємо майже з усіма марками автомобілів
❹ Які ваші головні принципи?
Наші основні принципи - це якість і безпека.
Оберіть мову сайту