Графік роботи
Пн — Пт 09:00 — 19:00
Сб 10:00 — 18:00
попередній запис
Top

Що таке каталізатор?

Зміст:

Конструкції всіх сучасних моделей транспортних засобів передбачають наявність пристроїв, які знижують негативний вплив на довкілля. Для зниження шкоди діяльності вихлопної системи автомобілі встановлюють каталізатор. Його функціональне призначення досить вагоме, але й ціна на цей пристрій теж висока. Багато автовласників з метою заощадити фінансові витрати на заміні даного вузла просто його видаляють із вихлопної системи після закінчення експлуатаційного терміну. Але поговоримо про все по порядку.

Вдалим технічним рішенням, що дозволяє суттєво підвищити екологічність транспортного засобу, шляхом спалювання вихлопних газів є каталізатор. Дисфункція компонування горючої суміші та нестача повітря в камерах згоряння призводить до того, що паливо згоряє не в повному обсязі. Та кількість, що залишається, разом із вихлопними газами виходить у навколишнє середовище. З цього очевидна відповідь на питання про необхідність та значущість каталізатора, який забезпечує догоряння залишків палива всередині автомобіля. Внаслідок цього суттєво зменшується токсичність відпрацьованих газів та збільшується екологічність транспортного засобу. Вивчимо будову та концепцію функціональність даного пристрою.

Каталізатор: визначення та конструкція вузла

Форма каталітичного нейтралізатора аналогічна колбі. В галузі випускного колектора знаходиться вхідний патрубок. Ця ділянка є частиною вихлопної системи, тому знайти каталізатора в машині досить просто. Каталітичний нейтралізатор локалізуються безпосередньо за випускним колектором, а його конструкція передбачає наявність:

  • Корпус пристрою;
  • Тепловий екран;
  • Місця для датчиків кисню;
  • Сот;
  • Каталізатори для утримання токсичних речовин.

Каталізатори відносяться до каталітично активних матеріалів, що поглинають шкідливі речовини у вигляді окису вуглецю, оксид азоту та водню. В результаті очищення склад вихлопних газів включає виключно воду, азот і вуглекислий газ. Вивчивши загальну інформацію про каталізатора в автомобілі, необхідно уточнити наявність лямбда-зондів на вихідному і вихідних патрубках. Вони забезпечують аналіз концентрації кисню в газах, яким не вдалося ще пройти через каталітично активні речовини, а також після проходження даного процесу. Виходячи з цієї інформації можна впевнено дійти невтішного висновку у тому, що каталізатор в автомобілі забезпечує як зменшення токсичності вихлопів, а й аналізує склад відпрацьованих газів. Це дозволяє ЕБУ транспортного засобу здійснювати коригування складу палива, що використовується.

Види каталізаторів в автомобілі

Каталітичні нейтралізатори, які використовуються при комплектації транспортних засобів, бувають кількох видів. У автомобілях із дизельним двигуном встановлюються лише сажові каталізатори. Наявність бензинового двигуна передбачає використання керамічних або металевих пристроїв. У керамічних каталізаторах встановлений картридж із кераміки. Багато хто задається питанням про те, навіщо потрібний каталізатор з таким картриджем. Але відповідь очевидна у цьому випадку. Така деталь є найбільш бюджетною, але, в той же час, не може похвалитися тривалим терміном експлуатації через крихкість матеріалу. Сажеві аналоги для двигунів дизельного типу мають подібну конструкцію і міцність.

Для багатьох незрозуміло, навіщо потрібні керамічні та сажові каталізатори в той час, коли є їх міцніші версії у вигляді металевих. Найчастіше, основним матеріалом їх виготовлення виступає нержавіюча сталь, яка забезпечує стійкість деталей до підвищеної вологості та суттєвих механічних ударів. Такі властивості металевого каталізатора дозволяють гарантувати тривалий термін експлуатації вузла. Довговічність каталізатора забезпечує економію фінансових ресурсів, необхідних для його заміни, незважаючи навіть на його високу ціну в порівнянні з каталізаторами з кераміки та сажі.

Як перевірити каталізатор на справність?

При експлуатації в стільники каталітичного нейтралізатора потрапляє нагар, що призводить до засмічення. В результаті суттєво зменшується пропускна здатність пристрою, що призводить до збільшення ймовірності деформації внутрішньої порожнини. У результаті каталізатор перестає справлятися зі своєю роботою. До основних ознак несправного каталізатора із забитими стільниками відносяться:

  • Стук, що лунає з-під кузова автомобіля, вказує на деформацію сот;
  • Зниження динамічних показників внутрішнього двигуна згоряє;
  • Наявність запаху сірководню у відпрацьованих газах;
  • Проблематичний запуск двигуна.

Первинні ознаки забитих стільників у каталізаторі дають себе знати після проходження пробігу щонайменше 100 тис. км. Єдиним винятком у разі виступають сажові і керамічні каталізатори. Через їх механічне пошкодження термін експлуатації може бути значно коротшим і закінчитися в будь-який час.

Як можна перевірити справність каталізаторів за допомогою манометра? Для реалізації діагностики потрібно його монтувати на місце лямбди-зонда в області вихідного патрубка. Далі порівнюються показання із заводськими даними, які вказані в книзі з експлуатації автомобіля. За наявності ознак забитого каталізатора та зниженого тиску вихлопних газів негайно потрібно чищення або заміна пристрою на новий. Проходження діагностики на спеціалізованому СТО дозволить отримати точніші результати.

Як почистити каталізатор?

Результативність процедури може бути лише за умови наявності не дуже забрудненого пристрою. Це з тим, що з накопиченні нагар твердне і у такому стані його змити буде неможливо. Тому при появі перших ознак забруднення необхідно провести його демонтаж та очистити за допомогою рідини для чищення карбюратора. Може знадобитися повторне проведення маніпуляції для досягнення бажаного результату.

Для того, щоб не замислюватися над тим, як очистити каталізатор, необхідно систематично проводити його миття, використовуючи спеціальні присадки, що чистять. Після заливання їх у бензобак, вони очищають від нагару не тільки стільники каталізатора, але й інші елементи вихлопної системи. Перед очищенням каталітичного нейтралізатора рекомендується постукати по ньому твердим предметом. Якщо при ударах з’являється дзвінкий звук, це вказує на те, що стільники пошкоджені і чищення не потребують.

Навіщо видаляють каталізатор?

Дана ділянка вихлопної системи підлягає вирізуванню за умови виходу його з ладу або за необхідності підвищення технічних характеристик силового агрегату автомобіля. Більшість автовласників значимість каталізатора очевидна. Але не багато хто знає про те, що каталізатор негативно впливає на ряд показників двигуна внутрішнього згоряння. При поліпшенні екологічності транспортного засобу за рахунок проходження відпрацьованих газів через стільники зменшує їх інтенсивність вихлопу. Тому збільшується витрата палива, знижується потужність двигуна, чого б не було у прямоточній вихлопній системі.

Вищевикладена інформація дає зрозуміти, навіщо вирізують каталітичний нейтралізатор. При встановленні на його місце звичайного пламегасника рух відпрацьованих газів буде безперешкодним. Вихлопна система стане прямоточною, знизиться витрата палива та покращаться динамічні властивості двигуна. Також вирізка каталізатора цікава тим, хто розуміється на цінності його складових елементів. Раніше відзначалася інформація про високу вартість цього пристрою. Тому на утилізації каталізатора за рахунок того, що на стінках його сотень знаходяться каталітично активні речовини, власник машини може отримати додатковий заробіток.

У чому цінність каталізаторів?

Найціннішим у цьому пристрої є каталітично активні речовини, що містять у своєму складі платину, родій, іридій та паладій. Цими дорогоцінними металами обробляються стінки стільник, які при реакції з вихлопними газами забезпечують очищення вихлопу. Залежно від типу каталізатора, платину та іридій можна за певну плату здати на переробку.

Фахівці автосервісу «Гепард» мають великий досвід обслуговування цього елемента вихлопної системи. Наші майстри якісно проведуть діагностику, чищення каталізатора чи його повну заміну на нову деталь. На СТО «Гепард» у Києві безпомилково визначається технічний стан каталізатора та проводиться заміна даного пристрою у найкоротші терміни. Для відвідування автосервісу «Гепард» потрібен попередній запис, який можна запланувати на зручний час та день, зателефонувавши за номером телефону, вказаним на сайті СТО.

❶ Де знаходиться СТО Gepard?
Ми знаходимося на вул. Льва Толстого, 63 і Кільцева дорога,4б.
❷ Як зв'язатися з Вами?
Ви можете зателефонувати нам за телефонами:
098-554-99-55 - Окружна
095-554-99-77 — Центр
❸ З якими марками авто працює?
Ми працюємо майже з усіма марками автомобілів
❹ Які ваші головні принципи?
Наші основні принципи - це якість і безпека.
Оберіть мову сайту