Графік роботи
Пн — Пт 09:00 — 19:00
Сб 10:00 — 18:00
попередній запис
Top

Що таке клапан ЄГР (EGR) в автомобілі?

Содержание:

Що таке клапан ЄГР?

Абревіатура EGR означає систему, яка відповідає за рециркуляцію відпрацьованих газів. Транслітерація цієї абревіатури виглядатиме так – ЄГР, коли зберігають пряму літерацію від Exhaust Gas Recirculation, або дослівне скорочення – СРОГ. Застосовують обидва варіанти, хоча серед автовласників все ж таки поширеним вважається ЄГР.

Так званий клапан ЄГР за фактом створює вузол СРОГ. Його використовують у автомобілях з бензиновими та дизельними силовими агрегатами.

Клапан ЄГР: що це таке?

Датчик ЄГР вмонтований практично у кожну конструкцію сучасного автомобіля. Це механізм невеликого розміру, завдання якого входять функції системи вихлопу. Сама конструкція цього елемента дуже проста, що не заважає йому виконувати важливі процеси – зменшувати токсичність вихлопу. Крім цього, клапан оптимізує витрати пального та значно зменшує їх, у порівнянні з транспортними засобами без цієї деталі.

Це відбувається за рахунок рециркуляції вихлопних газів шляхом знаходження дросельної заслінки у відкритому положенні. Тримати ДЗ у такому положенні дозволяє тиск від газів, що повертаються у двигун.

Такий пристрій ефективно допомагає мінімізувати втрати енергії в момент відкриття дросельної заслінки. В результаті клапан EGR також зменшує витрати пального, вони не йдуть безцільно у повітря, що додатково знижує рівень токсичності автомобільних вихлопів.

Зниження вихлопних токсинів відбувається за рахунок повернення газів, що відпрацювали, назад в силовий агрегат дизельного мотора. Це допомагає досягати двох завдань:

 • Витісняти надмірне повітря;
 • Поглинати надлишок тепла у камері згоряння.

Таким чином, викиди оксидів азоту (NOx) суттєво зменшуються, і найтоксичніша речовина із суміші вихлопу менше потрапляє в атмосферу. Такі токсини утворюються від високих температур, їх впливу та ендотермічних реакцій, що відбуваються між киснем та азотом у повітрі.

Тому не вдасться просто відповісти на запитання, що таке ЄГР клапан, адже він приймає на себе багато важливих функцій. Робота цього механізму різна, вона стосується:

 • Зниження шкідливих викидів у довкілля;
 • Економічного використання палива у автомобілі;
 • Збереження показників потужності двигуна.

При цьому варто розуміти, що рециркуляція відбувається лише при режимах часткових навантажень.

Як влаштований клапан ЄГР та як працює механізм?

Всі моделі датчика EGR побудовані на принципі керування вакуумом. Деталь розташована в місці з’єднання впускного та випускного колектора. Відкриття виконується від дії розрідження. Клапан рециркуляції відключається електронним блоком керування двигуна, що дозволяє силовому агрегату залишатися в робочому стані навіть у холостому положенні.

У пристрої автомобіля такий клапан не єдиний виконує функції рециркуляції вихлопу. Також є спеціальна внутрішня система, хоча вона обладнана не в кожній моделі транспортного засобу. За наявності такої системи немає потреби в установці додаткових елементів, оскільки весь процес вже передбачений у структурі самого двигуна. Працює спеціальне налаштування клапанів та часу їх випуску, що забезпечує деякий проміжок часу у відкритому положенні після початку робочого такту. Так відбувається попадання випущених газів після обробки у камеру згоряння. Тоді як сам клапан ЄГР – це зовнішня система рециркуляції.

Також у конструкції автомобіля можна використовувати додаткові охолоджувачі, що розширюють спектр впливу клапана. Такі спеціальні пристрої-охолоджувачі застосовують для процедури охолодження за допомогою антифризу. У свою чергу це знижує і температуру горіння, що також сприяє зниженню кількості токсичних вихлопів.

Датчик рециркуляції відпрацьованих газів у поєднанні з мікропроцесорними системами

Система EGR виглядає як тарілчастий клапан, який має спеціальну засувку. Такий пристрій випускає гази, що відпрацювали, і захищає область впускного тракту мотора від їх попадання всередину.

Коли йдеться про автомобілі з мікропроцесорними системами керування ДВС, то тут клапан здійснює рух не від розрідження у вузлі впускного колектора. У таких форматах принцип роботи ґрунтується на електричному чи електропневматичному способі функціонування клапана. Такий рух походить від сервоприводу.

Щодо управління та функціонування СРОГ, то воно виконується від ЕБУ. Електронний блок розраховує потрібну кількість вихлопних газів, які потребують рециркуляції. Далі дає команду на відкриття або закриття клапана відповідно до встановлених потреб системи.

Також вплив на роботу клапана ЄГР мають різні датчики системи. Це може бути датчик кисню або інший вимірювач, який дає сигнали на ЕБУ, де проводяться всі розрахунки та коригування руху клапана.

Ознаки несправності клапана відпрацьованих газів

При експлуатації ЄГР-датчика з часом він покривається різними забрудненнями – олією, сажею, робочими сумішами та відходами. Якщо відбувається великий період експлуатації з активним пробігом, шари цих забруднень значно збільшуються. Це може досягати того ступеня, що механізми втрачають свою функціональність, виходять з ладу та працюють некоректно.

Зрозуміти, що у системи EGR виникли несправності, вам допоможуть такі ознаки:

 • При розгоні автомобіль ривками набирає швидкість;
 • Виникають коливання при неодруженому режимі;
 • Двигун помітно втрачає свою потужність;
 • Запах вихлопу стає неприємним і більш їдким через токсини, що збільшилися, у відпрацьованих газах;
 • Витрата пального став набагато більшим;
 • З вихлопної труби починає виходити чорний дим.

Також підказати автовласникам, що в системі рециркуляції газів, що відпрацювали, присутні неполадки, допоможуть затримки в роботі дросельної заслінки. Це стає помітним, коли виконується натискання педалі газу. Якщо є проблема з клапаном, то при такому натисканні транспорт не відразу реагуватиме на нього, а помітно відставатиме в реакціях.

Варто також зазначити, що система ЄГР, яка має збої, періодично може відновлювати свої функції на деякий час. Тобто ви можете помітити ознаки з перерахованих симптомів у якийсь момент, а далі знову зникнуть. Навіть якщо симптоми виявляються не завжди, не варто ігнорувати їх. Важливо при перших хворих проявах у роботі системи звернутися за професійною допомогою, щоб своєчасно відремонтувати поломки. В іншому випадку, якщо не відреагувати на ознаки поломки клапана ЄГР раніше, це може погіршити стан та інших механізмів автомобіля.

Наслідки від поломки клапана ЄГР

При появі короткочасних симптомів несправностей варто задуматися про діагностику, але побоюватися раптової поломки все ж таки не варто. Більш серйозні поломки та неприємності виникають, коли автомобільна панель відображає сигнал Check Engine, який означає потребу в перевірці двигуна. Після такого знака силовий агрегат переходить на аварійний режим функціонування. Коли ви зіткнулися з такою ситуацією, це означає, що потрібна термінова комп’ютерна діагностика системи рециркуляції вихлопних газів та подальший ремонт її робочих елементів.

При зупинці системи механізм може зупинитися у відкритому положенні, що призведе до безперервної рециркуляції газів, а не тільки в періоди часткових навантажень двигуна. Відповідно, упорскування пального будуть неправильними і призведуть до неповного його згоряння в агрегаті. Для дизельних двигунів це, в кращому випадку, збільшить забруднення і знос фільтра сажі, або ж призведе до великих наслідків – поломки турбонагнітачів.

Як поломки ЄГР-клапану впливають на автомобіль, його власника та довкілля?

Клапани ЄГР для двигунів на дизельному паливі або бензині працюють практично ідентично і не мають значних відмінностей. У них схожа конструкція, такий же спосіб рециркуляції газів, що відпрацювали, в системі автомобіля.

Тому, як одного типу, так іншого, можуть виникнути схожі поломки у клапанів EGR:

 • Прогоряння елемента від інтенсивної роботи;
 • Засмічення у магістралях конструкції клапана;
 • Скупчення сажі на частинах деталі та можливість заклинювання клапана у будь-якому положенні при його русі;
 • Збої в електронному управлінні деталлю, якщо вона передбачена конструкцією транспортного засобу.

Коли відбувається поломка датчика, не завжди автовласники відразу замінюють його на новий елемент. Часто багато хто вирішує просто заблокувати клапан. Це відбувається тому, що досі точаться суперечки про значущість клапана. Деякі стверджують, що він не відіграє істотну роль у конструкції, а інші переконують у зворотному, і що без нього в циліндрах зростає температура, і мотор швидше зношується.

Але варто пам’ятати, що навіть якщо без нього машина може продовжувати роботу, він необхідний також для захисту навколишнього середовища від токсичних виходів. Він значно мінімізує шкоду транспортного засобу для екології, а це вже вагомий аргумент виконувати заміну клапана, який у непридатний стан. Тому навіть якщо ви не знайшли підтвердження, що відсутність датчика клапана ЄГР зашкодить вашій машині та її вузлам, рекомендуємо задуматися про відповідальне ставлення до атмосфери, в якій ми живемо.

В яких умовах робота клапана EGR відображається на автомобілі?

Завдати шкоди машині відсутність клапана все ж таки може, тому в деяких ситуаціях все-таки блокують клапан ЄГР. Це роблять, щоб запобігти виникненню поломок в автотранспорті. Зокрема, необхідно виконати таку дію, якщо:

 • Присутній знос поршневої групи, а в газах, що відпрацювали, великий показник вмісту частинок моторного масла, що може призвести до забруднення свічок і виникнення перебоїв з їх запаленням;
 • Автомобіль заправляється низькоякісним паливом, що провокує посилені забруднення в системі ЄГР двигуна, а його заміна обійдеться в рази дорожче, ніж переустановка самого клапана.

Ще одна причина для блокування клапана – поява порушень в алгоритмах функціонування СРОГ. Це слід зробити для мінімізації ризиків виникнення порушень в інших вузлах системи. При цьому процедура заглушки вимагає початкового очищення клапана і проведення діагностичних робіт. Це необхідно провести для виключення неполадок в інших вузлах, щоб переконатися, що симптоми викликані поломкою клапана. Замовити якісну діагностику та визначити, у чому криється причина неполадок, можна в нашому СТО – Гепард.

❶ Де знаходиться СТО Gepard?
Ми знаходимося на вул. Льва Толстого, 63 і Кільцева дорога,4б.
❷ Як зв'язатися з Вами?
Ви можете зателефонувати нам за телефонами:
098-554-99-55 - Окружна
095-554-99-77 — Центр
❸ З якими марками авто працює?
Ми працюємо майже з усіма марками автомобілів
❹ Які ваші головні принципи?
Наші основні принципи - це якість і безпека.
Оберіть мову сайту